TazedirektDaha iyi bir deneyim için mobil uygulamamızı indirin.Uygulamayı Aç
Reyonları Gez

Roka Yetiştirme Seti, Osmanlı Bahçesi

Roka Yetiştirme Seti

  Osmanlı Bahçesi’yle tanışınca aklımıza ilk gelen soru isminin hikayesi oldu. Hemen sorduk. Hikayesi pek güzel :)

  “Bahçe seyretmek için değil içinde yaşamak için yapılır” dedi Osmanlı Bahçesi. Bahçe içinde yaşama kültürünü de en çok özümsendiği dönem Osmanlı dönemiymiş. Osmanlı zamanında önce bahçeler yapılır ardından bahçe içindeki en uygun yere evler inşa edilirmiş. Anlayacağınız bahçeler pek kıymetliymiş :) Osmanlı Bahçesi bu kıymeti sahiplenmiş ve gönül rahatlığıyla adının hakkını vermiş. Yedi buçuk dönümlük sera ve fidanlıklarında 9 yıl boyunca pek çok projeye imza atmış. 2012 yılında bulundukları arazi satılınca bu hikayeyi yepyeni bir yerde devam ettirme kararı vermişler. Ve bu yol onları Akdeniz’in sıcacık topraklarına, Kaş’a götürmüş. Görmüş olduğunuz yerli roka tohumları bu yolculuğun izlerini taşıyor. Bizler de kent bahçeciliği adına balkonlarınızda bir adım atalım diye solucan gübresiyle birlikte evlerimize kadar ulaşıyor. Ürünün ekim bilgilerini okumak için ek bilgilere göz atabilirsiniz. 

  9,90 TLKDV dahil

  Çeşit: Bengi


  Gelelim roka tohumlarının hikayesine... Toprağın olanca bereket ve cömertliğine ortak olmak için yapmanız gerekenleri şöyle sıralıyor Osmanlı Bahçesi:

  Saksıda ekim yapmak için, derinliği en az 15 cm olan bir saksıyı nemli torf ile doldurun. Tohumları 2-3 cm aralıklarla toprağa serpin.

  Üzerini tohum yetiştirme setinizdeki solucan gübresinin tamamını kullanarak kapatın. Büyüyüp gelişmeleri için tohumlar çok sık olmamalıdır, biraz büyürüklerinde seyreltmek gerekebilir. Toprağı nemlendirmek için sereyle bolca sulayın.

  Tohumların çimlenmesi için, ışık alan, gölge bir yer tercih edin, roka tohumları 18 C ve üzeri sıcaklıkta 1 hafta içinde çimlenmeye başlar. Tohumlar filizlendikten sonra, saksınızı güneşli bir yere alın.

  Özellikle sıcak yaz aylarında saksı içindeki su çabuk buharlaşır. Sulama yetersiz gelebilir. Toprağın her zaman nemli kalması için kontrol ederek azar azar ve sık sulayın. 9-10 hafta içinde rokalarınızı dallarından makasla keserek afiyetle tüketmeye başlayabilirsiniz.

  Solucan gübresi, tohum

  Tohumların uygun saklama koşullarında saklama süresi 4 yıldır. Sıcaklığın min. 18 C olduğu iç mekanda yıl boyunca, dış mekanda yetiştirmek için ilkbahar ve sonnbahar aylarında ekebilirsiniz.

  Net tohum ağırlığı: 1 g

  Solucan gübresi: 50 g